Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Ναός Αφαίας

Ο Άγιος Νεκτάριος, κατά κόσμον Αναστάσιος Κεφαλάς, γεννήθηκε την 1η Οκτωβρίου 1846 στη Σηλυβρία της Θράκης, όπου έμαθε και τα πρώτα γράμματα. Σε ηλικία 14 ετών, επειδή η οικογένεια του ήταν πολύ φτωχή, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τη γενέτειρά του και να πάει στην Κωνσταντινούπολη. Είκοσι χρονών διορίστηκε παιδονόμος στο σχολείο του Μετοχίου του Παναγίου Τάφου στην Κωνσταντινούπολη και δύο χρόνια αργότερα, ανέλαβε υπηρεσία ως δημοδιδάσκαλος στο χωριό Λιθί της Χίου, όπου εργάστηκε με αξιοθαύμαστο ζήλο για την πνευματική προκοπή των κατοίκων του. Ποθώντας τη μοναχική ζωή και την ιεροσύνη, στις 7 Νοεμβρίου 1875 εκάρη μοναχός με το όνομα Λάζαρος, στη Νέα Μονή Χίου, όπου παρέμεινε ασκούμενος ως δόκιμος τρία χρόνια. Το 1877 ο Μητροπολίτης Χίου Γρηγόριος τον χειροτόνησε διάκονο με το όνομα Νεκτάριος. Το 1882 γράφτηκε στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών ,από Την οποία αποφοίτησε το 1885, οπότε αναχώρησε για την Αλεξάνδρεια, όπου στις 23 Μαρτίου 1886 χειροτονήθηκε πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Σωφρόνια στον πατριαρχικό ναό του Αγίου Σάββα. Τον Άυγουστο του ίδιου χρόνου προήχθη σε Αρχιμανδρίτη και ανέλαβε καθήκοντα ιεροκήρυκα και γραμματέα του Πατριαρχείου, ενώ την ίδια μέρα διορίστηκε πατριαρχικός επίτροπος στο Κάιρο. Στις 15 Ιανουαρίου 1889, στον πατριαρχικό ναό του Αγίου Νικολάου στο Κάιρο, ο Άγιος Νεκτάριος χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πενταπόλεως από τον Πατριάρχη Σωφρόνιο και τους Αρχιερείς πρώην Κερκύρας Αντώνιος και Σιναίο Πορφύριο. Στις 15 Φεβρουαρίου 1891 ο Άγιος Νεκτάριος , έχοντας βιώσει αφάνταστες κακουχίες, διορίστηκε ιεροκήρυκας Ευβοίας. Στις 19 Αυγούστου 1893 μετατέθηκε στο νομό Φθιώτιδας και Φωκίδας και στις 8 Μαρτίου 1894 ανέλαβε τη διεύθυνση της εκκλησιαστικής Ριζαρείου Σχολής. Το καλοκαίρι του 1898 πήγε στο Άγιο Όρος, με το οποίο συνδέθηκε τόσο πολύ πνευματικά, ώστε να είναι ένας Αγιορείτης μοναχός μέσα στην υπακοή της δίκης του μονής. Το 1908, ο Άγιος Νεκτάριος αποσύρθηκε στην Ιερά Μονή της Αγίας Τριάδας στην Αίγινα, την οποία είχε ιδρύσει το 1904, όταν ήταν ακόμη διευθυντής της εκκλησιαστικής σχολής με την έγκριση του τότε Μητροπολίτη Αθηνών Θεοκλήτου. Ο Άγιος Νεκτάριος υποφέροντας επί ενάμιση χρόνο τους οδυνηρούς πόνους καρκίνου του προστάτη, αφού προσκύνησε τη Χρυσολεόντισσας, με τις επίμονες παρακλήσεις των αδελφών, μεταφέρθηκε στο Αρεταίειο Νοσοκομείο στην Αθήνα. Μετά από δίμηνη νοσηλεία, στις 8 Νοεμβρίου 1920 παρέδωσε τη μακαρία ψυχή του.