ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ

Έτσι ονομάζεται η περιοχή που αποτελείται από απόκρημνο λόφο κοντά στο Μοναστήρι της Αγίας Τριάδας (Άγιος Νεκτάριος) σπαρμένος με εξωκλήσια και ερείπια της παλιάς πόλης της Παλαιαχώρας. Η τοποθεσία είναι επίσης γνωστή σαν ¨Νησιώτικος Μιστράς¨. Οι αρχαιολόγοι τοποθετούν στην ίδια θέση την Αρχαία πόλη της Αίγινας. Εκεί εγκαταστάθηκαν οι Αιγινήτες περίπου στα 896 μ.Χ. για να αποφύγουν τις επιδρομές των Σαρακηνών κουρσάρων και έμειναν ως το 1800 μ.Χ. Τα σπίτια της Μεσαιωνικής αυτής πόλης έπιαναν όλη την ΝΔ πλαγιά του λόφου και ανέβαιναν αμφιθεατρικά ως την κορυφή. Οι κάτοικοι ασχολούνταν με το εμπόριο και την ναυτιλία και καλλιεργούσαν τα μικρά κτήματα και περιβόλια γύρω από την περιοχή της πόλης. Κατά τη διάρκεια της ζωής της η ΠΑΛΑΙΑΧΩΡΑ δεν κατάφερε πάντα να αποφύγει την καταστροφή. Το 1537 κατελήφθη από τον Βαρβαρόσα και το 1654 από τους Βενετούς. Τον 18ο αιώνα είχε μείνει ένα μισό ερειπωμένο χωριό και μόνο 300-400 σπίτια σύμφωνα με πηγές Ευρωπαίων περιηγητών. Όταν οι κάτοικοι τελικά εγκατέλειψαν την Παλαιαχώρα και κατέβηκαν στην σημερινή πόλη της Αίγινας τα σπίτια ερήμωσαν και σίγα-σίγα κατέρρευσαν. Απέμειναν περίπου 20 εκκλησίες που είχαν οι περισσότερες διακοσμημένες με τοιχογραφίες διαφόρων εποχών από τον 13ο έως τον 18ο αιώνα. Στην κορυφή του λόφου της Παλαιαχώρας είναι χτισμένο και το Κάστρο από τους Βένετους το1654. Τα τείχη του περιέκλειναν 6 δεξαμενές, 60 σπίτια και δύο μεγάλες εκκλησίες ενωμένες, η μία για τους Λατινόρρυθμους και μία για τους Ελληνόρρυθμους καθολικούς.

ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ

Ο Ιωάννης Καποδίστριας, που είχε Κερκυραϊκή καταγωγή και ήταν υπουργός Εξωτερικών του Τσάρου της Ρωσίας Αλεξάνδρου, έφτασε κι’ εγκαταστάθηκε στην Αίγινα τον Ιανουάριο του 1828, πρώτος κυβερνήτης της Ελλάδας. Τότε ιδρύθηκαν στην Αίγινα το Κυβερνείο, το Ορφανοτροφείο όπου σε αυτό το κτίριο βρήκαν στέγη, τροφή και εκπαίδευση περίπου 500 ορφανά του πολέμου. Στον ίδιο χώρο στεγάστηκαν κατά καιρούς το Εθνικό Μουσείο, η Εθνική Βιβλιοθήκη, το Ωδείο και μεταγενέστερα η Σχολή Ευελπίδων. Ιδρύθηκαν επίσης το Νομισματοκοπείο όπου κόπηκε το πρώτο νόμισμα της Ελλάδος ο Φοίνικας (Φοίνιξ),δύο σχολεία, το Λοιμοκαθαρτήριο, το Αρχαιολογικό Μουσείο, το Εθνικό Τυπογραφείο και γενικά ό,τι χρειαζόταν για να βοηθηθούν στο έργο τους οι νεοσύστατες τότε εξουσίες του νεαρού κράτους. Μέσα στο πλαίσιο των συντελουμένων τότε έργων ο Καποδίστριας διεύρυνε και επισκεύασε το παλιό Λιμάνι του νησιού με πέτρες από τα θεμέλια του Ναού της Κολόνας. Τότε έκτισε και τον πρώτο Φάρο στην είσοδο του λιμανιού, γνωστό σαν ‘‘Μπούρτζι’’. Αυτή την εποχή άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους και τα πρώτα καφενεία, τα δύο πρωτοεμφανιζόμενα ξενοδοχεία και τα πρώτα δικαστήρια. Ιδρύονται οι πρώτοι αγροτικοί πειραματικοί σταθμοί και για πρώτη φορά στην Ελλάδα καλλιεργήθηκε η ντομάτα και η πατάτα, μ’ ένα γνωστό τέχνασμα του Καποδίστρια με το οποίο κάμφθηκε η δυσπιστία των κατοίκων. Έπειτα, από λίγο καιρό οι Αιγινήτες τον έδιωξαν και πήγε στο Ναύπλιο. Μετά από λίγο χρονικό διάστημα τον δολοφόνησαν στο Ναύπλιο.