ΣΠΟΡΕΙΟ

Την Κυριακή 7 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε η πρώτη από τις εκδηλώσεις για την διάσωση των παραδοσιακών σπόρων, από την ομάδα Πελίτι στην Αίγινα. Παρά τις αμφιβολίες που δημιούργησε η πρωινή βροχή, 50 – 60 άνθρωποι άφησαν την ασφάλεια των σπιτιών τους και ήλθαν στον Πύργο του Μάρκελλου –με παιδιά και …σκυλιά- βοηθώντας στη φετινή σπορά.

Το σχολείο μας έδωσε το παρών εκπροσωπούμενο οπό 5 καθηγητές και αρκετά παιδιά. Η ομάδα μας "διέσωσε" αρκετούς σπόρους και ορισμένα παιδιά υιοθέτησαν φυτά.

Μάθαμε την όλη διαδικασία και θα την επαναλάβομε στο σχολείο μας όταν υπάρχουν οι κατάλληλες καιρικές συνθήκες.

ΚΆΛΥΨΉ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΜΕΣΑ

Το γεγονός είχε την κάλυψή από τα τοπικά μέσα.

ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ

AeginaPortal

ΣΠΟΡΕΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Εκτός από την συμμετοχή μας στο σπορειο του Πελίτι δημιουργήσαμε στο σχολείο το δικό μας σπορείο

Τα παιδιά χωρίστικαν σε ομάδες και φυτέψανε πάνω από 300 σπόρους που έχουμε τοποθετήσει στην είσοδο του Σχολείου .

Αυτά τα φυτά αφού φυτευτούν και ποτιστούν , και με το καλό εάν ανθοφορήσουν , θα δόσουν τους σπόρους τους στα παιδιά που τα φυτέψανε.

Έτσι θα συμμετάσχουμε σαν σχολείο στην διατήρηση των παραδοσιακών ποικιλλιών μερικών φυτών - σπόρων.

ΣΠΟΡΕΙΟ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ