ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΑΘΗΤΩΝ για τους Ντόπιους Σπόρους

15 Μάρτιου 2010

Αγαπητό μου ημερολόγιο,σήμερα φυτέψαμε τους πρώτους σπόρους.Φυτέψαμε συνολικά 300 σπόρους, ντοματάκια Σαντορίνης,Καυτερές πιπεριές Κρήτης,πιπεριές Φλωρίνης,ηλιόσπορους Αίγινας,κατιφέδες και μελιτζάνες Τσακώνικες.Για να φυτέψουμε τους σπόρους χωριστήκαμε σε ομάδες 4 ατόμων και ο καθένας ανέλαβε μια αρμοδιότητα,ένας έγραφε πάνω σε πλαστικά ποτηράκια το είδος του σπόρου που θα φυτευτεί σε αυτό,ένας άλλος έβαζε στο ποτήρι χώμα μέχρι τη μέση,κάποιος άλλος φύτευε τους σπόρους κι ένας τελευταίος σκέπαζε το σπόρο με χώμα και τοποθετούσε το ποτηράκι με το σπόρο μέσα σε ένα τελάρο.Όταν μια ομάδα γέμιζε ένα τελάρο το παρέδιδε στους καθηγητές.Μόλις όλες οι ομάδες τελείωσαν ορίστηκαν υπεύθυνοι για το πότισμα.Οι υπεύθυνοι καθηγητές αποφάσισαν ότι θα ήταν καλό να σκεπάσουμε τα φυτά με μαύρες πλαστικές σακούλες μέχρι να φυτρώσουν τα φυτά.

17 Μάρτιου 2010

Αγαπητό μου ημερολόγιο,σήμερα αποφασίσαμε να φυτέψουμε μερικούς ακόμα απόρους και θέλαμε η παράγωγη να είναι μεγαλύτερη κι έτσι αποφασίσαμε να μην χρησιμοποιήσουμε ποτηράκια αλλά 5 τελάρα στα οποία τοποθετήσαμε χοντρές πλαστικές σακούλες στον πάτο και στα πλάγια και έτσι το χώμα δεν έφευγε από τις τρύπες αυτά τα τελάρα φυτέψαμε ντοματάκια Σαντορίνης,πιπεριές Φλωρίνης και μελιτζάνες Τσακώνικες.

22 Μάρτιου 2010

Αγαπητό μου ημερολόγιο,σήμερα ξεσκεπάσαμε για πρώτη φορά τα τελάρα με τα φυτά μόλις ήρθαμε στο σχολείο και έτσι τα <<είδε για πρώτη φορά ο ήλιος>> αλλά όταν φύγαμε τα ξανασκεπάσαμε.Επίσης σήμερα φύτρωσαν τα πρώτα φυτά έπειτα από 7 ημέρες!!!  Σήμερα φύτρωσαν 19 ηλιόσποροι Αίγινας, 3 ντοματάκια Σαντορίνης και 11 κατιφέδες.

27 Μάρτιου 2010

Αγαπητό μου ημερολογιο,σήμερα ποτίσαμε τα φυτά που έχουν μεγαλώσει αρκετά και τα μεταφέραμε στην αίθουσα του Γ3 για να τα <<βλέπει περισσότερο ο ήλιος>> για να μεγαλώσουν πιο γρήγορα και να δυναμώσουν.

24 Μαρτίου-3-6-9-11 Απριλίου 2010

Αγαπητό μου ημερολογιο,όλες αυτές ποτίζαμε τα φυτά και τα βλέπαμε να μεγαλώνουν.

Τρίτη 13 Απριλίου 2010

Αγαπητό μου ημερολόγιο,σήμερα ακολουθήσαμε τη σύσταση του δασοπόνου που μας συμβούλευσε να μεταφυτεύσουμε τα ντοματάκια Σαντορίνης που βρίσκονταν στα τελάρα για τι ήταν πολύ κοντά το ένα με το άλλο.Σε αυτό βοήθησε και ο καλός καιρός. Έτσι θα μπορέσουμε να τα μοιράσουμε πιο εύκολα στον κόσμο.Αφού τα μεταφυτεύσαμε τα ποτίσαμε. .

Παρασκευή 16 Απριλίου 2010

Αγαπητό μου ημερολόγιο,σήμερα ποτίσαμε για τελευταία φορά τα φυτά μας μιας και την Κυριακή θα τα μοιράσουμε στον κόσμο στον πύργο του Μάρκελου εκτός από το πότισμα <<καθαρίσαμε>> τα φυτά μας δηλαδή διαλέξαμε αυτά που δεν ήταν δυνατά ή δεν είχαν <<πιάσει>>.

Ομιλιά Μαθητών για τον Πελίτι στην Γιορτή των Σπόρων στίς 18/4/2010

Το 1ο Γυμνάσιο Αίγινας σε συνεργασία με την ομάδα του Πελίτι διοργάνωσαν ένα ανοιχτό σπορείο για τους μαθητές του 1ου γυμνασίου. Αρκετοί μαθητές θέλησαν να συμμετάσχουν και έτσι στις 15 Μαρτίου οι μαθητές σε συνεργασία με τους καθηγητές αποφάσισαν να φυτέψουν διάφορα φυτά.

Ως μαθητές πιστεύουμε ότι ήταν μια πάρα πολύ όμορφη δραστηριότητα . Πρώτα από όλα περάσαμε ωραία, μάθαμε πως να φυτεύουμε σπόρους , να τους φροντίζουμε(πότισμα, μεταφορά των φυτών από τον ήλιο στη σκιά και αντίστροφα και η μεταφύτευσή τους ), να είμαστε υπεύθυνοι ώστε να μην ξεραθούν και να μοιραστούμε εμπειρίες με τους καθηγητές μας και να δούμε το άλλο τους πρόσωπο! .Στα πλαίσια αυτών των δραστηριοτήτων ζωγραφίσαμε το δρομάκι που οδηγεί στο σχολείο με θέμα την φύση για παράδειγμα λουλούδια,πασχαλίτσες,θάμνους και άλλα πολλά.Επίσης κατά τη δειάρκεια της φύτευσης ο κ. Λίτος τράβηξε αρκετές φωτογραφίες τις οποίες αξιοποιήσαμε σε κολάζ.Επισής μια μαθήτρια έγραψε μερικούς όμορφους στίχους.

Προσωπικά πιστεύουμε ότι αυτή ήταν μία από τις καλύτερες δραστηριότητες που έχουμε πάρει μέρος μέχρι τώρα. Πιστεύουμε ότι αυτή η δραστηριότητα θα συνεχιστεί και του χρόνου, να συμμετάσχουν περισσότεροι μαθητές, θα υπάρξει μεγαλύτερη παραγωγή και θα συμμετάσχουν και περισσότεροι καθηγητές.

Θεμιστοκλής Αργυρός

Σώζος Γιαννούλης